KOPIA NIEIDEALNA

Nie byliśmy pierwszymi i zapewne nie będziemy ostatnimi, których skusiły i skuszą klasyczne kadry filmowe oraz obrazy sławnych mistrzów. Nikt z nas nie pamięta kiedy zrodził się pomysł na nasze interpretacje klasyków, wiemy natomiast dlaczego się pojawił. Przede wszystkim gwarantował doskonałą zabawę przy odtwarzaniu scen mistrzów. A dobry ubaw, jak wiadomo, jest najbardziej motywującym czynnikiem twórczym dla fCzasowiczów.

 

Zapraszamy do Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim (Łokietka 20A) w sobotę 2017-06-10, godz. 19:00.
Wydarzenie na Facebooku
Na stronie więcej będzie można obejrzeć po otwarciu wystawy.

CASABLANCA

CASABLANCA ? amerykański melodramat i film noir z 1942 roku, którego akcja dzieje się w czasie II wojny światowej, w kontrolowanym przez Vichy marokańskim mieście Casablanca.
Film wyreżyserował Michael Curtiz, w głównych rolach wystąpili Humphrey Bogart jako Rick Blaine oraz Ingrid Bergman jako Ilsa Lund. Obraz skupia się na konflikcie Ricka pomiędzy uczuciem a moralnością: musi wybrać między miłością do Ilsy a pomocą w walce o dobrą sprawę jej mężowi, Victorovi Laszlo, próbującemu uciec z Casablanki i kontynuować działania przeciwko nazistom.

Więcej…

ŻYDÓWKA Z POMARAŃCZAMI (Pomarańczarka, Przekupka z pomarańczami) ? obraz olejny polskiego malarza Aleksandra Gierymskiego. Obraz został zrabowany podczas wojny przez okupanta niemieckiego i odzyskany w 2011. 
Dzieło powstało w latach 1880?1881 podczas pobytu artysty w Warszawie. W tym czasie Gierymski związał się z literatami i krytykami publikującymi na łamach pozytywistycznego czasopisma ?Wędrowiec?, podjął współpracę ze Stanisławem Witkiewiczem i Antonim Sygietyńskim. Powstał wówczas cykl realistycznych scen rodzajowych, przedstawiających życie żydowskich mieszkańców Powiśla i innych ubogich dzielnic.

Więcej…

IDA

IDA - polsko-duński czarno-biały dramat psychologiczny z 2013 roku, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który wraz z Rebeką Lenkiewicz napisał scenariusz filmu. Film, którego akcja rozgrywa się w roku 1962 w Polsce, opowiada o spotkaniu i wspólnej podróży dwóch kobiet, których przeszłość w dramatyczny sposób splata się z konsekwencjami wydarzeń z okresu okupacji hitlerowskiej. Obraz nawiązuje do tematyki zagłady Żydów w sposób odmienny od innych filmów, które zostały zrealizowane w ostatnich dziesięcioleciach, a istota tej różnicy polega na pokazaniu pustki pozostałej po niemal całkowitym zlikwidowaniu istniejącej niegdyś w Polsce społeczności żydowskiej z jej religią i kulturą.

Więcej…

AUTOMAT

AUTOMAT - Obraz Edwarda Hoppera pochodzi z 1927 roku. Tytułowy automat to nazwa restauracji typu fast-food, które stały się popularne w stanach na początku XX wieku. Dzieło znalazło się w 1995 roku na okładce magazynu Time jako ilustracja do artykułu na temat kondycji psychicznej współczesnego mieszkańca miast. Płótno znajduje się w kolekcji Centrum Sztuki miasta Des Moines, w stanie Iowa.

Więcej…

ŚNIADANIE NA TRAWIE (fr. Le déjeuner sur l'herbe) ? obraz olejny francuskiego malarza Édouarda Maneta. Obraz przedstawia nagą kobietę i dwóch kompletnie ubranych mężczyzn siedzących na trawie podczas śniadania na łonie natury. Mężczyźni rozmawiają ze sobą, natomiast obnażona kobieta śmiało i bez skrępowania patrzy w stronę widza. Druga postać kobieca brodzi w wodzie i wydaje się być zajęta toaletą. Sylwetki czterech postaci tworzą trójkąt, kompozycja obrazu jest statyczna i piramidalna. Scena ma miejsce w paryskim lasku lub parku, dominują barwy ciemne i stonowane odcienie zieleni. Jedynie jasna sylwetka nagiej kobiety ostro kontrastuje z całością sceny i koncentruje na sobie uwagę widza. W lewym dolnym rogu obrazu, na pierwszym planie, autor umieścił martwą naturę, na którą składają się koszyk z rozrzuconymi wiktuałami i pomięta, niebieska suknia.

Więcej…

LEKCJA ANATOMII DOKTORA TULPA

LEKCJA ANATOMII DOKTORA TULPA - obraz namalowany w 1632 przez holenderskiego malarza Rembrandta. Dzieło powstało jako upamiętnienie publicznej sekcji zwłok ? jednej z tych, których dokonywano co roku w Amsterdamie. Pokazy takie były w owym czasie popularne w całej Europie i gromadziły ? poza ludźmi związanymi z medycyną ? wiele żądnych wrażeń osób. Na płótnie przedstawiona jest sekcja zwłok złodzieja Adriaana Arisza przeprowadzona przez doktora Nicolaesa Tulpa (do publicznych sekcji używano zazwyczaj ciał zgładzonych przestępców; Arisz był sądzony za kradzież płaszcza, ale jako recydywistę skazano go na karę główną).

Więcej…

MUG SHOTS

MUG SHOTS - Kolaż zdjęć autorów niniejszej wystawy został zainspirowany fotografiami określanymi w języku angielskim jako ?mug shots?. Są to fotografie wykonywane przez Policję osobom zatrzymanym za przestępstwa. Fotografie te są dosłowne, pozbawione retuszu, często nieładne, czyli zupełnie odmienne od tych, jakie obecnie fotografowie prezentują publiczności. ?Modele? niejednokrotnie zostali uchwyceni w najgorszych momentach życia. Polska nazwa tego rodzaju fotografii, to zdjęcia sygnalityczne.

Ten rodzaj fotografii ma długą historię. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym tego typu zdjęć z pierwszej połowy XX wieku, odnalezionych ponad 20 lat temu w Australii - http://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/wydarzenia/6150-mug-shots-w-yours-gallery.

Za liczbami na trzymanych przez nas tabliczkach kryją się paragrafy karne dotyczące różnych przestępstw, które każdy z nas dobierał sobie indywidualnie, kierując się sobie tylko znaną logiką lub jej brakiem - taki przejaw artystycznej wolności :)

Więcej…

JOKER

JOKER - "BATMAN" film w reżyserii Tima Burtona z 1989 roku, oparty na jednym z najlepiej sprzedających się komiksów o superbohaterze.
Akcja toczy się w mrocznym mieście- Gotham City, które "chronione" jest przez skorumpowaną policję. Jedyną nadzieją na ład i spokój wydaje się być tajemniczy BATMAN (Michael Keaton)- w dzień miliarder i szanowany obywatel, w nocy superbohater walczący ze złem. Jego największym wrogiem zostaje JOKER (Jack Nicholson)- który terroryzuje ulice miasta i jego mieszkańców.

Więcej…

POKUTUJĄCA MARIA MAGDALENA - Seria kilku obrazów malarza francuskiego z okresu baroku Georges?a de La Toura, przedstawiających Marię Magdalenę siedzącą przed różnymi artefaktami: świecę, lustro, czaszkę lub perłę. Na każdym obrazie ubrana jest w białą bluzkę i czerwoną spódnicę, kolory symbolizujące czystość i miłość. Żaden z obrazów nie został przez artystę opatrzony datą (jeden jest sygnowany), stąd datowanie tych dzieł jest niepewne i stanowi przedmiot sporu między historykami sztuki. Najogólniej datowane są na lata 30.-40. XVII wieku.

Więcej…

Copyright Š fCzasowicze 2013. All Rights Reserved.